Mevsimlerden Roma

  • Mutfak penceresinden dışarıya bakıyoruz... Bak yapraklar dökülmeye başladılar bile diyorum, belki değişik renklerde toplayıp bana getirirsin birkaç tane... Burnunu çekiyor.. Hava çok sıcak. Çok nemli.. Çok yapış yapış... Ama rüzgar var.. Güneş gökyüzünde ama gökyüzü grimsi... Anne bu mevsimin adı ne diyor.. Bu mevsimin adı Roma diyorum... (30 Ağustos 2007' Roma)
  • 25 Nisan 2008 Cuma... Merhaba! Ben geldim... Günlerdir yatıyorum kalkıyorum kendime bir etiket düşünüyorum. Gazete köşelerine, şiir kitaplarina, sevdiğim şeyleri not ettiğim kırmızı defterime bakıyorum. Hem esprili olsun, hem de ciddi... Biraz romantik, azıcık gerçekçi , Roma'dan olsun filan derken neuronlarım birbirine karışıyorlar biraz...    
  • "Zaman Sensin" desem, "Zaman Benim" desem, "Kum Saati" desem tam ortasından ikiye bölünmüş kalbimi anlatır mı sizlere, hani "gelirken bura için, gidince ora için, iki kez yaralandın, bir yarım yara için" diyor ya Özdemir Asaf... "Dahilden Gazel" olsa, "Etiketsiz Yazılar" koysam... O kadar önemsiyorum ki etiketimi inanamazsınız...
  • ... Hava çok sıcak... Sıcak ötesi, nemli yapış yapış... Acayip kavurucu bir rüzgar esiyor... Federico babasıyla çıkacağı küçük hafta sonu tatilinden hiç hoşnut değil... Yanaklarından süzülen yaşları siliyorum... Çok eğleneceksin biliyorum diyorum... 
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

MPG'den...

Nükhet Z.'den...

 

Nükhet Z.'nin 23 Eylül 2009 Çarşamba / TATIL BITTI ! yazısına bıraktığı yorum için MPG diyor ki:

"...Nukhet, uyguladigimiz beslenme formulunun sirrini ne kadar guzel aciklamis.. Ben yaptigimiz herseyin ama herseyin bir nedeni, bir zamani, bir sirasi , fizyolojik temelleri var derken bosuna soylemiyorum..."

 

Nükhet Z. diyor ki bu yorumda:

 

Merhaba,

o kadar uzun süredir GH (Growth Hormon=Büyüme Hormonu) hakkında araştırma yapıyordum ki siz de yazınca çok şaşırdım ve etkilendim.

Ben kısaca şunları anladım:

Ergenlik dönemi sona erdiğinde GH beden maddesi bakımıyla ilgilenmeye başlar. yani kemik, kıkırdak, kas ve protein yapıları gibi hücre dokularındaki onarım ve yenilenme süreçlerinden sorumludur. 

Ağırlıklı olarak geceleri aktif hale gelen bir hormondur. Geceleri onarım çalışmaları için gereken enerjiyi "depolanmış yağlardan" alır.

Akşamları proteince zengin, karbonhidratsız yemek yiyen, bunun yanı sıra yeterli ve dinlendirici bir uyku uyuyup büyüme hormonunun yüksek konsantrasyonda olmasını sağlayan bir kişi uykusunda bile zayıflayabilir !!!!!

 

Büyüme hormonu üretimini artıran dört önemli kural:

-akşam yemeğini erken yemek (en geç 20:00)

-akşamları karbonhidratsız ve bol proteinli yemek yemek

-akşamları düzenli ve ılımlı bir kas geliştirme egzersizi yapmak (egzersiz GH salgısını artırıyor)

-erken yatmak (GH uyumaya başladıktan yaklaşık 1,5 saat sonra çalışmaya başlar)

Doğru mudur bu bilgilerim :)

 

Nükhet Z.

 

26/9/09 10:47 ÖÖ