Mevsimlerden Roma

  • Mutfak penceresinden dışarıya bakıyoruz... Bak yapraklar dökülmeye başladılar bile diyorum, belki değişik renklerde toplayıp bana getirirsin birkaç tane... Burnunu çekiyor.. Hava çok sıcak. Çok nemli.. Çok yapış yapış... Ama rüzgar var.. Güneş gökyüzünde ama gökyüzü grimsi... Anne bu mevsimin adı ne diyor.. Bu mevsimin adı Roma diyorum... (30 Ağustos 2007' Roma)
  • 25 Nisan 2008 Cuma... Merhaba! Ben geldim... Günlerdir yatıyorum kalkıyorum kendime bir etiket düşünüyorum. Gazete köşelerine, şiir kitaplarina, sevdiğim şeyleri not ettiğim kırmızı defterime bakıyorum. Hem esprili olsun, hem de ciddi... Biraz romantik, azıcık gerçekçi , Roma'dan olsun filan derken neuronlarım birbirine karışıyorlar biraz...    
  • "Zaman Sensin" desem, "Zaman Benim" desem, "Kum Saati" desem tam ortasından ikiye bölünmüş kalbimi anlatır mı sizlere, hani "gelirken bura için, gidince ora için, iki kez yaralandın, bir yarım yara için" diyor ya Özdemir Asaf... "Dahilden Gazel" olsa, "Etiketsiz Yazılar" koysam... O kadar önemsiyorum ki etiketimi inanamazsınız...
  • ... Hava çok sıcak... Sıcak ötesi, nemli yapış yapış... Acayip kavurucu bir rüzgar esiyor... Federico babasıyla çıkacağı küçük hafta sonu tatilinden hiç hoşnut değil... Yanaklarından süzülen yaşları siliyorum... Çok eğleneceksin biliyorum diyorum... 
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

MPG'den...

DETOX..(2)

 7 Temmuz 2008 Pazartesi

 

 

 

Detox niye yapilir sorusuna bir onceki yazimda cevap vermistim. Dogal kosullarda yetismis sebze ve meyve tuketerek vucutta biriken toksinlerin atilmasina yardimci olmak ve bu sayede daha enerjik, daha konsantre, sinir sistemi daha guclu, daha guzel ve bakimli yapacak bir kur olarak genel anlamda tanimlanabilir. (Alkol ve uyusturucu bagimliligini bu konunun disinda tutuyorum).

 

Bu toksinler nelerdir?

Hangi yollarla organizmaya girerler? 

Onlari uzaklastirmak ne kadar kolaydir?

 

Toksinlerin bir kismi, vucudumuzda dogal fizyolojik sureclerin sonuclarinda olusurlar ve yine iki onemli organ karaciger ve bobrek yoluyla yine ve bir kismi da deri ve lenf sistemi araciligi ile dogal mekanizmalar kullanilarak elimine edilirler.

 

Bunun disinda yedigimizin besinlerin yetistirilmeleri ve saklanmalari sirasinda kullanilan antiparazit ilaclar, sentetik gubreler, besin raf omrunu uzatan, ya da onlari tatlandiran kimyasal maddelerin cogu da vucutta birikme ozelligine sahiptirler ve bu anlamda toksiktirler.

 

Cevre kosullari, kullandigimiz temizlik urunleri ve soludugumuz hava da ayri birer toksin kaynagidirlar.

 

Oyleyse belirli araliklarla “soft” detox kurleri yapmak cozum mudur? 

Yoksa vucudu bu toksinlerden arindirmak icin, hicbirseyin cignenmedigi, vucudun cesitli lavmanlarla bosaltildigi, dogal ilaclarla desteklenen detox programlari uygulamak mi gerekir?

 

KAC CESIT DETOX PROGRAMI VARDIR? SIZ HANGISINI SECMELISINIZ? 

 

Binlerce detox programi vardir... Hatta belki daha cok.. 

 

Neredeyse sadece su icilerek ve lavmanlar yapilarak vucudu alt-ust eden programlardan baslayarak, ev kuru denen 1 gunluk programlara, ellerinizi ve ayaklarinizi cesitli sularin icinde tutarak yapilanlardan tutun, haftalik lux spa kurlerine kadar binlerce detox programindan bahsedilebilir. Bazilari “ayurvedik” tpinize gore, tasidiginiz pozitif ya da negatif enerjiye bakarak, bazilari kan pH duzeyinize gore formule edilirler. Sadece meyve, sadece sebze, sadece meyve-sebze suyu, sadece limonata(master cleance), sadece meyve suyu-protein karisimi iceceklerin tuketilmesi, antioksidan, lif, ve vitamin destekli bu kurler bittiklerinde vucudun ne zaman baslangic kosullarina donecegi ise cok da acik degildir. 

 

En cok kullanilan detox kurleri, 

 


 iki ya da 3 gunluk cignemesiz (sadece meyve-sebze suyu, vitamin ve antioksidan destegi) diyetin ardindan 4-5 gunluk gecis programi (kabuklu princ, meyve, buharda pismis sebze), ve bu 1 haftanin ardindan yavas yavas saglikli besinlerin eklenmesiyle olusturulan bir beslenme programina donmektir.

 Bunun sonucunda kendinizi daha enerjik, daha dinamik, daha aydinlik, daha hafif bulsaniz da, toksinleri elimine ettiginize dair bilimsel veriler cok yetersizdir. Ustelik bircok tip cevresinde bu diyetler sadece anlamsiz cabalar olarak tanimlanmakla kalmayip, tehlikeli olarak ta nitelendirilmektedirler.

 

Detox kurleri sirasinda, bas agrisi, halsizlik, bulanti, ishal gibi semptomlarin da ortaya cikabilecegi dusunuldugunde, yetisme cagindakilerin, hamilelerin ya da cocuk sahibi olmayi arzu edenlerin, yaslilarin ve diabet gibi onemli metabolik hastaliklari bulunanlarin bu diyetten uzak durmalari gerekir...

 

(Devam edecek....)