Mevsimlerden Roma

  • Mutfak penceresinden dışarıya bakıyoruz... Bak yapraklar dökülmeye başladılar bile diyorum, belki değişik renklerde toplayıp bana getirirsin birkaç tane... Burnunu çekiyor.. Hava çok sıcak. Çok nemli.. Çok yapış yapış... Ama rüzgar var.. Güneş gökyüzünde ama gökyüzü grimsi... Anne bu mevsimin adı ne diyor.. Bu mevsimin adı Roma diyorum... (30 Ağustos 2007' Roma)
  • 25 Nisan 2008 Cuma... Merhaba! Ben geldim... Günlerdir yatıyorum kalkıyorum kendime bir etiket düşünüyorum. Gazete köşelerine, şiir kitaplarina, sevdiğim şeyleri not ettiğim kırmızı defterime bakıyorum. Hem esprili olsun, hem de ciddi... Biraz romantik, azıcık gerçekçi , Roma'dan olsun filan derken neuronlarım birbirine karışıyorlar biraz...    
  • "Zaman Sensin" desem, "Zaman Benim" desem, "Kum Saati" desem tam ortasından ikiye bölünmüş kalbimi anlatır mı sizlere, hani "gelirken bura için, gidince ora için, iki kez yaralandın, bir yarım yara için" diyor ya Özdemir Asaf... "Dahilden Gazel" olsa, "Etiketsiz Yazılar" koysam... O kadar önemsiyorum ki etiketimi inanamazsınız...
  • ... Hava çok sıcak... Sıcak ötesi, nemli yapış yapış... Acayip kavurucu bir rüzgar esiyor... Federico babasıyla çıkacağı küçük hafta sonu tatilinden hiç hoşnut değil... Yanaklarından süzülen yaşları siliyorum... Çok eğleneceksin biliyorum diyorum... 
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

MPG'den...

Arzum'un Hikayesi

22 Mart 2013 Cuma

 

BIR KUCUK YUREK...Arzum'un mektubu....

Pespese cok guzel oykuler okuyacagiz... Ilki Arzum'dan... Bu bir baslangic oykusu, yani arkasi yarin... Yani Arzum yolun basinda ama kararli, bilincli ve akilli bir kadin... Biliyor ki, onun aliskanliklari, cevresindeki herkesi ama en cok ta yetismekte olan minicik bebegini etkileyecek...  

 

Sevgili Arzum, burada oldugunuz, bana guvendiginiz, oykunuzu adinizla soyadinizla, fotografinizla paylastiginiz icin gonulden tesekkur ederim. Buyuk ekonomik boyutlari olan, zayiflama sitelerinde bile soyadi bas harfiyle sinirlandirilmis kisilerin bir en fazla iki fotografli oykus varken, burada siz bir kitap yaziyorsunuz kendi kendinize... Kendi adima cok ama cok mutluyum, sizin adiniza da...

 

Guzel ailenizle birlikte saglikli, keyifli, bir omur diliyorum size...

 

Iyi ki varsiniz...

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Sevgili Mehtap ;

Adını söylediğimde bile yüzüme gülümsemeler bir bayrak gibi dalgalanarak yayılıyor. Seninle tanışmama vesile olduğu için kuzenim Defne’ye ( biliyorum ki seni izleyen ve takip edenlerden biri ) selamlarımı iletiyorum , ikinize de kucak dolusu teşekkürler.

Kilo almanın ne olduğunu bilmeden bir 26 sene geçirdim, dahası annem de benimle aynı görüşte.Ama kim ‘’kilo alabilirisin vücudun buna müsait’’ diye  söylese kahkahalarım karıştı gürültü yere.Ben kilo alamazdım , ne zaman almıştım ki.

İstediğim her kıyafet bana rahatlıkla oluyordu 38 ile 40 beden arası gelip giderken. Hem boyumda 1, 75 idi  kilom ;63…

Sonrası evlendim. Kabus gibi günler üzerime oturdu ve hiç gitmek bilmedi. Sürekli tüketmeler…Bir hayata başlangıç beni yerle bir etmişti. Ayak uyduramıyordum.

Evlendikten sonra ( 2 ay sonra ) hamile kaldığımı öğrendim. Kötü bir hamilelik süreciydi. Sürekli bulanan bir mide ve koku alma organım hayli bir gelişmişti. Ekmekten başka bir şey yiyemez duruma gelmiştim ve 41 hafta sonra doğuma 104 kiloyla gittim. Buraya yazması bile son derece kötü görünürken ben ayakta durmakta zorlanırken o 9 ay beni 2 kat kilolu bir bunalımda kadın hallerine soktu.

Sonrası kötü bir görüntü. Giymeyeceğim ve bana yakışmayan ne varsa ( anne kıyafetleri de dahil ) giymek durumunda kaldım.Çünkü 42 beden üstü genç kuşağa üretilmiyordu yada ben bulamadım yada çok pahalıydı.

Sonra gizliden sizi takip ettim. Sonra takip etmeyi bıraktım.Tekrar başladım ama sadece okuyarak.

Mesleğim; Postacıyım . Belki bir kadın Postacı ilk etapta şaşkınlık yaratabilir, banada aynı şeyler olmuştu.neyse İşim günde 5 -6 saat yürümeyi bana sağladığı için en azından kilomun büyük bir çoğunluğunu kaybetmende buna borçluyum ve çocuğumu emzirmek buda en büyük etkenlerden biri…

Ama olmadı aynalara yakışmadım. Kızım 2 yaşına gelince sütten kestim ve sizin programa bu sefer aşikar başvurdum.

AGYILMAZ.

Kilom = 83 tü.

Şimdi kilolarım gözle görülür bir şekilde gitmeye , bende  zayıflama ya başladım. Arkadaşlarım beni yoldan çevirip arzum nasıl yaptın bize   de söylesene demeye başladılar.Takip edilmeye başladığımı ve yüzümün daha güzel olduğunu söylemeye başladılar.

 

Yanıtım belliydi ; Diyet yapmıyorum sağlıklı ve düzenli besleniyorum.Aç değilim sadece Dr. Mehtap Hanım en büyük destekçim , mevsimlerden roma adlı bloğu takip ediyorum dedim.

Yalan değildi.

52 beden pantolonum 42 lere düştü bile.

Aslında ben  zayıflamıyorum düzenli besleniyorum buda gece yatarken beni yormuyor, daha rahat nefes alabiliyorum  , yürümekten ve merdiven çıkmaktan bıkkınlıkta gelmiyor nefesimde kesilmiyor.mesleğimi koştura koştura büyük  zevkle yapabiliyorum.

Ben çok mutluyum Mehtap.Senin sayende.

İyi ki varsın.İyi ki bu kadar meleksin.

Ve GÖRÜNDÜĞÜ KADAR ZOR OLMAYAN BİR ŞEYMİŞ Başarmak duygusu.

Arzum Günay Yılmaz

(Ankara) 3 mart 2013  - 18:55

Bir kız çocuğu annesidir.