Mevsimlerden Roma

  • Mutfak penceresinden dışarıya bakıyoruz... Bak yapraklar dökülmeye başladılar bile diyorum, belki değişik renklerde toplayıp bana getirirsin birkaç tane... Burnunu çekiyor.. Hava çok sıcak. Çok nemli.. Çok yapış yapış... Ama rüzgar var.. Güneş gökyüzünde ama gökyüzü grimsi... Anne bu mevsimin adı ne diyor.. Bu mevsimin adı Roma diyorum... (30 Ağustos 2007' Roma)
  • 25 Nisan 2008 Cuma... Merhaba! Ben geldim... Günlerdir yatıyorum kalkıyorum kendime bir etiket düşünüyorum. Gazete köşelerine, şiir kitaplarina, sevdiğim şeyleri not ettiğim kırmızı defterime bakıyorum. Hem esprili olsun, hem de ciddi... Biraz romantik, azıcık gerçekçi , Roma'dan olsun filan derken neuronlarım birbirine karışıyorlar biraz...    
  • "Zaman Sensin" desem, "Zaman Benim" desem, "Kum Saati" desem tam ortasından ikiye bölünmüş kalbimi anlatır mı sizlere, hani "gelirken bura için, gidince ora için, iki kez yaralandın, bir yarım yara için" diyor ya Özdemir Asaf... "Dahilden Gazel" olsa, "Etiketsiz Yazılar" koysam... O kadar önemsiyorum ki etiketimi inanamazsınız...
  • ... Hava çok sıcak... Sıcak ötesi, nemli yapış yapış... Acayip kavurucu bir rüzgar esiyor... Federico babasıyla çıkacağı küçük hafta sonu tatilinden hiç hoşnut değil... Yanaklarından süzülen yaşları siliyorum... Çok eğleneceksin biliyorum diyorum... 
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

MPG'den...

Nur'un Öyküsü

1 Mart 2010 Pazartesi

 

NUR ARTIK O ESKI NUR DEGIL....

 

Oykuler cogaliyor... Fotograftaki fusya renkili tisortu giyen genc kadinin ismi Nur...Bugun onun oykusunu okuyacaksiniz... Hani karar verme asamasinda, "Nur eski Nur, basaramazsam kaldigim yerden yemege devam ederim" diyen Nur...

Nur ile ablasi Sehnaz'in fotograflarini gordugumde onlara "kozadan cikmis kelebekler gibisiniz" diye yazdim...

 

Oyleler gercekten... Degisen kilolari degil, duruslari, bakislari, havalari degismis, yenilenmis... Ve cok guzel olmus...

 

Elime ulasan her yeni oykude, farkli bir keyif duyuyorum... Yorulduguma, uykusuz kaldigim onca geceye, butun cabalarima degdi diyorum...

 

Bana inandiginiz icin kendimi cok sansli buluyorum ayrica...

Nur ve Sehnaz'in arkasindan Filiz'in oykusu gelecek... Sonra bakalim daha kimlerin...

 

Arkaniza yaslanin, elinize cayinizi alin ve bu guzel oykulerin tadina varin...

Ve sundan emin olun birkez daha... Nur birdaha hic eski Nur olmayacak...

Hepinize sevgilerimle...

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Merhabalar,

 

Şu anda bilgisayarın başında ablam (Şehnaz) ile birlikte benim öyküm hakkında ne yazsak diye düşünüyoruz. 

Aslında en başından başlamalıyım. Ben 22 yaşımda 1.67cm boyundayım ve en son 7 yaşımda zayıftım o dönemden sonra yaşıtlarımdan daha farklıydım hep kiloluydum .kilo almama neden olan en büyük etken ise ailemin bana zorla yemek yedirmesiydi. Bir süre sonra artık ailemin ısrarı olmadan gayet güzel yemek yiyordum öyle olmuştu ki iştahım çok fazla açılmıştı . Artık kimse yemek yememe engel olamıyordu. Bu uzun yıllar bu şekilde gitti. ilkokul, ortaokul, lise, üniversite hep kiloluydum . Zayıf halimi ne ben nede etrafımdaki arkadaşlarım ,ailem hiç kimse hatırlamıyor.Kilo aldıkça çevremdeki herkes başta ailem olmak üzere sürekli uyarıyordu. Buna rağmen kimseyi dinlemiyordum ve sürekli yemek yemeye devam ediyordum.

 

Üniversiteye hazırlandığım yıldan itibaren fast food tarzı beslenerek her geçen gün daha da fazla kilo alıyordum. Haftada 3-4 gün muhakkak ya pizza ya hamburger yiyordum.Bazen işi abartıyordum bir öğünde 2 menü yediğim oluyordu doymak nedir bilmiyordum .Etrafımdan sürekli çok yemek yememem konusunda uyarı alıyordum. Belki de bu uyarılar bende ters etki yaratarak yememe daha çok neden oluyordu.

 

Kilolu olmama rağmen hiçbir zaman özgüven sorunum olmadığı gibi tam tersi her ortamda kendimi ifade edebilen özgüveni yüksek pozitif bir yapıya sahiptim. Ben böyle kilolarımla mutlu mesut yaşarken ve onlardan ayrılma gibi bir niyetim yokken ablam tesadüf eseri sizin sitenizle tanıştı. ( tanışma hikayesini onun öyküsünde dinleyeceğiz ) Kendisi sağlıklı beslenme programınıza kayıtlar kapanmasına rağmen başlamıştı.

 

Beni de programınıza başlamam konusunda ikna etme çabaları vardı ama ben pek oralı olmuyordum J Ne zamanki ablam bir akşam bize gelip en azından üç hafta denemem konusunda beni ikna edene kadar. Bu süreçte ben ablama ‘ tamam , üç hafta senin için bu program dahilinde ne dersen uyacağım ancak şunu bil üç hafta sonunda kilo veremez isem Nur eski Nur yemeğe kaldığı yerden devam eder ‘ dedim. 

İlk gün tartıya çıktığımda 95 kiloydum ama yine söylüyorum bu kilo beni hiç rahatsız etmiyordu. 3 haftalık programa başladım. Sizin bu program dahilinde bize verdiğiniz listeleri harfiyen uyguladım 3 haftanın sonunda 7.5 kilo vermiştim.Bu sonuç beni oldukça mutlu ve motive etti büyük şevkle kalan haftaları uygulamaya devam etmeme teşvik etti.

 

Bir süre sonra bendeki değişikliği çevremdekilerde fark etti.Bana ikram edilenlere hayır dememe şaşırıyorlardı .Çünkü bu zamana kadar bu şekilde kararlı olduğumu hiç görmemişlerdi.

Sonuç olarak 10 ayın sonunda 25 kilo verdim .Uzun zamandır beni görmeyenler yolda gördüğünde beni tanıyamıyorlardı.Eskiden yeme diyenler şimdi ye deseler de ben artık sağlıklı olan yemekleri tercih ediyorum. İfade ettiğim gibi ilk başladığım zaman 95 kiloydum şu anda 70 kiloyum .Vermek istediğim 10 kilo daha var ve umarım sizin yardımlarınızla kalan son 10 kilomu da verip ulaştığım ideal kilomu korumaya geçiceğim.

Öncelikle bu kiloları vermemde yardımcı olduğunuz için size, sizinle de tanışmama vesile olduğu için ablama ne kadar teşekkür etsem azdır.

 

SEVGİLERLE NUR