Mevsimlerden Roma

  • Mutfak penceresinden dışarıya bakıyoruz... Bak yapraklar dökülmeye başladılar bile diyorum, belki değişik renklerde toplayıp bana getirirsin birkaç tane... Burnunu çekiyor.. Hava çok sıcak. Çok nemli.. Çok yapış yapış... Ama rüzgar var.. Güneş gökyüzünde ama gökyüzü grimsi... Anne bu mevsimin adı ne diyor.. Bu mevsimin adı Roma diyorum... (30 Ağustos 2007' Roma)
  • 25 Nisan 2008 Cuma... Merhaba! Ben geldim... Günlerdir yatıyorum kalkıyorum kendime bir etiket düşünüyorum. Gazete köşelerine, şiir kitaplarina, sevdiğim şeyleri not ettiğim kırmızı defterime bakıyorum. Hem esprili olsun, hem de ciddi... Biraz romantik, azıcık gerçekçi , Roma'dan olsun filan derken neuronlarım birbirine karışıyorlar biraz...    
  • "Zaman Sensin" desem, "Zaman Benim" desem, "Kum Saati" desem tam ortasından ikiye bölünmüş kalbimi anlatır mı sizlere, hani "gelirken bura için, gidince ora için, iki kez yaralandın, bir yarım yara için" diyor ya Özdemir Asaf... "Dahilden Gazel" olsa, "Etiketsiz Yazılar" koysam... O kadar önemsiyorum ki etiketimi inanamazsınız...
  • ... Hava çok sıcak... Sıcak ötesi, nemli yapış yapış... Acayip kavurucu bir rüzgar esiyor... Federico babasıyla çıkacağı küçük hafta sonu tatilinden hiç hoşnut değil... Yanaklarından süzülen yaşları siliyorum... Çok eğleneceksin biliyorum diyorum... 
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

MPG'den...

Esma'nın Öyküsü

5 Şubat 2012 Pazar

 

ESMA'NIN OYKUSU...

 

 

 

 

Esma'yi blogumdan taniyorum... Pozitif, icten, sicacik bir insan... Varligini ve destegini cok incelikle hissettiren, sanki kapi komsunuzmus gibi size bunaltmadan sahip cikan, merak eden, soyledigi her sozcugu dikkatle secen, sevecen, sevgi dolu bir insan...

 

Oykusunu bana yazali oldukca uzun bir zaman oldu... Yeni yilin ilk oykusu olarak yayinlayacagim demistim... Gercekten de yeni yilin ilk oykusu olmaya degecek onemde bir oyku onunki... Verdigi 20 kusur kiloyu hic abartmadan anlatiyor... Ictenligine ve azmine hayran olmamak mumkun degil... Lutfen yazdiklarini cok dikkatle okuyun... Oylesine onemli noktalarin altini ciziyor ki, bana soyleyecek fazla birsey kalmiyor... Yazinin sonundaki iki fotografa cok dikkatle bakin lutfen... Yenilenmenin, degisme gucunun, guvenin, inancin fotograflari gordukleriniz... Gelin benimle beraber Esma'yi tebrik edin...

 

Sevgili Esma... Umarim birgun bir yerlerde karsilasiriz... Ben de size sarilip, "iyi ki varsiniz" diyecegim o gun... Roma'dan size ve bu yazinin bana ulasmasina teknik anlamda yardimci olan yakisikli oglunuza sevgilerimi yolluyorum..

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2009 yılının sonlarıydı yolum Mevsimlerden Roma’ya düştüğünde.

 

 

Gittiğim endokrinoloji doktoru bana sen obezsin zayıflaman lazım dedi elime yasaklar ve serbest yiyeceklerin olduğu bir liste verdi.

 

Çok bunalmıştım o liste ve obezsin demesi beni iyice bunaltmıştı..Ama elime verdikleri yasaklar, serbestler ve dikkatli yenilecek yiyeceklerin olduğu bir listeyle bu işi başaramayacağımı biliyordum.

 

Daha önce de böyle listeler verilmiş fazlası ile geri almıştım verdiğim 3 -5 kiloyu...Bir arkadaşım” zayıflamak istiyorsan ,Mevsimlerden Roma diye güzel bir site var, güzel bilgiler ve listeler var istersen oraya bir bak,faydalanırsın” dedi.Böylece Mehtap’la hikayem başladı.

 

İyiki de başlamış…

 

Mevsimlerden Roma’nın bütün yazılarını okudum.Sorulan soruları,verilen cevapları hepsini inceledim.Bir canlılık,bir hareket ve sağlık vardı sitede.Daha önceden uygulanmış 6 haftalık bir liste bulunuyordu, onu uygulamaya karar verdim ve başladım.

 

 

2010 yılının Şubat ayının 2 ‘si.İlk günler biraz zorladı,alıştığım bozuk yeme düzeninden böyle bir düzene geçmek , ama YAPMAM GEREKİYORDU ,YAPMALIYDIM,ve BAŞARMALIYDIM….Çevremde görüştüğüm insanlar ye canım bir şey olmaz,her gün buraya mı geliyorsun,o kadardan zarar gelmez diye diye sürekli beni, bana faydası olmayan şeyleri yemeye zorluyorlardı.Ben de seviyor ve yiyordum hamur işlerini. Bu tarz teklifleri geri çevirmeyerek kiloma kilo katmıştım.

 

Artık her şeye evet demeyerek başladım işe. Hamur işi değil bana çorba ikram edin,salata yapın, sebze yapın dedim.Gittiğim yerlerde bu şekil beslendim geri kalan zamanlarda yürüyüş yaptım ve arada yüzmeye gittim.Kendi kendime başladığım zayıflama programını 31 Mayıs 2010 da bıraktım.92 kilodan 82.500 kiloya inmiştim sessizce Mehtap’ı ve siteyi izleyerek.

 

 

Yaz tatilinde İzmir’e yazlığa gittik.Orada da yürümeye,yüzmeye ve öğrendiğim kadarıyla sağlıklı beslenmeye devam ettim.Sebze yemeklerine ve çorbalarına ev halkı biraz itiraz etti tabiki. Herkese sevdiği yiyecekleri pişirmek beni bu anlamda yorsa da önceliği kendi yemeklerime verdim.Mutfağıma daha çok sebze ,meyve almaya ve tüketmeye özen gösterdim.Sağlıklı çorbalar ,sağlıklı tatlılar , yemekler ve salatalar öğrendim.. Kalorisi az olanları çok ,yüksek olanları az ve seyrek tükettim.

 

Ağustos ayında kadın hastalıklarından ameliyat oldum ve ameliyat sonrası menopoza girdim.Doktorum yediklerine dikkat et kilo alırsın dedi.Ama Mehtap’ın bir yazısında tiroid hormonlarının çalışması normalse menopoz kilo vermek için engel değil dediğini biliyordum.Onun için kilo almaktan korkmadım.Mehtap’a çok güveniyor ve sürekli onu izliyordum.Ameliyatımdan sonra bir iki ay hareket edemedim ve bir iki kilo aldım.

 

2010 yılı 8 Kasım’ı sağlıklı beslenme programının sınıfla devam eden bölümü başladı.Kilo 85 ben hala obez.Yeni programla birlikte, daha çok ve düzenli hareket ederek, yediğim içtiğim her şeye dikkat ederek, yeme içme saatlerini bir düzene koyarak hayatım değişti.Ben bu yaşta, hem de herkesin kilo aldığı menopoz döneminde her 3 haftada bir 2-2,5 kilo vermeyi her şeyi yiyerek başardım.

 

 

 

Önceden 25 dk.da gittiğim yolu şu anda 10 dk.da yürüyorum.Önceleri beni tutan bir şeyler vardı sanki yürürken, şu anda çok rahatım çok hafif hissediyorum kendimi,beni tutan fazla kilolarmış,yıllarca taşıdığım yağlarmış .Sanki kanım damarımda ağır akıyordu ,şimdi hızlandığını hissediyorum.Hareket etmediğim zaman kendimi kötü hissediyorum, mutlaka yürümeli bir şeyler yapmalıyım bu anlamda.

 

Mevsimlerden Roma’da Mehtap’la sağlıklı beslenmeyi öğrendim.Neyi ne zamanlar ve ne miktarlarda yemem gerektiğini öğrendim.Benim için gerekli olanı yedim,gerekli olmayanlara ise hayır dedim. Her şeyi ölçüyorum,tartıyorum fazlasını yemiyorum. Her gittiğim marketin sebze bölümünü geziyorum artık. Hangi meyve 100 gr.gelir gözümle tartabiliyorum.Yeni çıkan sebzeleri hemen alıyorum ve artık severek sebze tüketiyorum.Bir yerde yemek yiyeceksem bana zarar vermeyecek yiyecekleri seçebiliyorum.

 

Hayatım her anlamda sağlığını kazandı.En son kontrolde doktorum troidimin çok çalıştığını ve bu nedenle troiddeki nodüllerimin küçüldüğünü söyledi.Ben de bunu beslenmemdeki sağlıklı değişime bağladım ve mutlu oldum.yine yeniden kontrol oldum nodüllerim az da olsa küçülmüşler…

 

Sağlıklı beslenmeye ve yaşamaya devam edersem o günüm iyi yoksa çok rahatsız oluyorum ateş basıyor ,başım ağrıyor kendimi mutsuz hissediyorum ..Yürüyüşümü yapmışsam iyi beslenmişsem çok iyi oluyorum..

 

Şu andaki kilom 75 obezlikten kurtuldum.Zayıflama yolundaki yolculuğum devam edecek.MEHTAP ve MEVSİMLERDEN ROMA bende alışkanlık ve bağımlılık yaptı.Benim vazgeçilmezim oldu burası.Seviyorum Mehtap’ı, bir çok insan buradan öğrendikleri ile hayatıni düzenledi.Sağlıklı beslenmeyi öğrendim..Sevgili Mehtap bildiği her şeyi severek paylaşıyor hem doktor hem güzel bir insan olması sebebiyle.Ona ne kadar teşekkür etsem az gelir.

 

 

Belki bir gün bir yerde karşılaşırız ve canım benim der sarılırım ona….

 

 

 

 

 

 

Çok teşekkürler GÜZEL İNSAN, her şey için, bütün bana kazandırdıkların için,hayatımın bu döneminde ,böyle güzellikleri bana yaşattığın için,bu anlamda kendime güvenimi yeniden getirdiğin için,kendimi her konuda iyi hissettirdiğin için,kilo vermek istiyorum deyip kilo verdirdiğin için ……

 

Her zaman var ol Sevgili Mehtap

 

Esma

 

5 Subat 2012'Roma